samochód

Jak dostosować oponę?

Opony muszą być dostosowane do jazdy pod wieloma względami. Zanim zakupimy oponę sprawdźmy jaki model jest właściwy dla naszego samochodu. Oprócz marki pojazdu, którym się poruszamy musimy sprawdzić również model, wersję, motoryzację, rok produkcji i gatunek opony w zależności, jaką pogodę mamy za oknem. Generalnie na polskich drogach używamy dwóch gatunków opon, letnich i zimowych.

 

Bardzo ważne jest aby przestrzegać zmiany opon przed zmianą pogody. Pozwoli to nam uniknąć rozczarowania lub niepotrzebnej kolizji a co za tym idzie wydatków. Zatem jeśli nie zaplanowaliśmy takiego wydatku i nie stać nas na nowe opony letnie czy opony zimowe, pomyślmy o oponach używanych. Zdania co do ich jakości są zróżnicowane, jednak wielu sprzedawców poleca stosowanie takiego sposobu i uważa go za sprawdzony, czyli taki który nie obniża nam standardu jazdy i nie wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Na rynku dostępnych jest wiele modeli opon używanych dobrej klasy.

 

Wówczas powinny lepiej się sprawdzić te używane, ale z wyższej półki niż nowe, ale od gorszego producenta. Musimy jednak mieć pewność, że są one dobrej jakości i nie zostały poddane bieżnikowaniu, które jest tanim i szybkim sposobem na podniesienie jakości opony i jej regenerację. Efekt jednak jest odwrotny gdyż okazuje się, że poprawa stanu technicznego opon jest tylko chwilowa a po krótkim czasie jej użytkowania,  jesteśmy zmuszeni do dokonania ponownego zakupu.

 

Dlatego opony używane zarówno opony letnie i opony zimowe należy kupować u sprawdzonych sprzedawców,  abyśmy mieli pewność, że są dobrej jakości i w ten sposób udaje nam się zaoszczędzić trochę pieniędzy nie tracąc przy tym na jakości ogumienia. Aby zaopiniować stan ogumienia potrzebujemy  do tego znawcy tematu, który prawidłowo oceni stan każdej opony, tak aby ustrzec się przed wymianą opon  jedynie na jeden sezon, co zmusi nas do ponownego zakupu kolejnego ogumienia. Najważniejsze jednak jest nasze bezpieczeństwo, którego nie możemy zlekceważyć. Najlepszym sposobem jest wcześniejsze przygotowanie się na większy wydatek.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *