samochód

Opony letnie a zimowe – różnice

Różnica pomiędzy oponami na letnią porę i zimowe mrozy jest zasadnicza, nie ma co słuchać opinii, wedle których sezonowa zmiana ogumienia samochodowego nie ma kompletnie żadnego sensu. Nie są to bowiem opinie, które mają jakiekolwiek pokrycie w rzeczywistości, w faktach, a te ostatnie zdecydowanie, jednoznacznie przemawiają za stosowaniem opon na poszczególne pory roku. Oczywiście nie zmienia się opon na każdą porę roku, wystarczy, że pomyślimy o zmianie opon na zimowe i letnie ogumienie, nazwy te są oczywiście umowne, nie tylko zimą będzie nasz samochód poruszał się na ogumieniu zimowym i nie tylko w letnie upały będziemy mogli bezpiecznie dojechać do celu na ogumieniu letnim.

 

Opony zimowe są w ten sposób skonstruowane, aby zapewnić kierowcy, zresztą nie tylko kierowcy używającemu dany typ opon, także innym użytkownikom dróg i autostrad, maksymalny stopień bezpieczeństwa na śliskich, przymarzniętych nawierzchniach. Opony zimowe to ogumienie wykonane ze specjalnych mieszanek, takie opony są o wiele bardziej miękkie, oczywiście pewne za sobą konsekwencje taki fakt za sobą pociąga, nie ma co wówczas liczyć na ekonomiczną jazdę, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że na tak zwanych zimówkach nasz samochód będzie spalał więcej paliwa, jednakże nie chodzi tutaj przecież o wielkie oszczędności, chodzi o to, by nasz samochód zachowywał się na drodze w miarę pewnie, żeby trzymał się drogi jak najlepiej.

 

Z kolei opony letnie są twardsze, mają specjalne bieżniki, które pozwalają zachować przyczepność pojazdu na mokrej nawierzchni. Ogumienie na lato sprawdza się podczas suchej i mokrej nawierzchni, nie zapewni nam tego żadna uniwersalna opona, użytkownicy samochodów przekonali się już niejednokrotnie o sensie stosowania ogumienia sezonowego, wiedzą, że na bezpieczeństwie nie można oszczędzać, wiedzą także, że opony sezonowe kupuje się tylko i wyłącznie w serwisach i sklepach motoryzacyjnych z najlepszym, światowej klasy ogumieniem, żadne szemrane podróbki nie wchodzą tutaj z pewnością w grę.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *