samochód

Prawidłowe ciśnienie w oponach

Można by przypuszczać,  iż tylko używana opona nie się za sobą ryzyko niebezpieczeństwa na drodze, ale  nie jest to prawdą. Takie samo niebezpieczeństwo  czyha na nas gdy będziemy się poruszać samochodem, który ma nowe opony,  ale ze zbyt niskie ciśnienie. Podczas pierwszych minut jazdy może się wydawać że samochód hamuje lepiej, jednak jest to złudzenie., które zostaje rozwiane na pierwszym zakręcie. Gwałtowny skręt powoduje, że opona prawie schowała się pod felgę. Widok nie jest optymistyczny, gdyż zachęca do myślenia, za którym razem opona spadnie. Wówczas grozi nam, że zamiast skręcić, pojedziemy prosto mimo skręconych kół,  a jeśli po drodze natrafimy na krawężnik albo inną przeszkodę, czeka nas prawdopodobnie dachowanie.

 

Warto wiedzieć, że powietrze ze sprawnej opony uchodzi w tempie 0,1-0,2 bara na miesiąc. Koniecznym jest więc abyśmy raz na jakiś czas sprawdzali ciśnienie. Co pozwoli nam stwierdzić kiedy opona nie nadaje się na jazdę lub jest na nią po prostu za stara? Musimy wiedzieć, że  maksymalny okres używania opony to dziesięć lat od daty produkcji. Datę ta jest wybita w owalnym polu na boku opony. Data ma postać 4-cyfrowego kodu, którego dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień, a dwie kolejne rok produkcji. Aby dało się jeździć na oponie, która zbliża się do maksymalnego czasu swojej wytrzymałości, bieżnik nie może być zużyty, guma nie powinna być spękana, sparciała  a opony letnie czy opony zimowe nie mogą też mieć uszkodzeń mechanicznych.

 

Kupując nowe opony pamiętajmy też , że zużycie gumy zależy od warunków eksploatacji. Naszą nową oponę niszczy również długotrwałe działanie słońca. Auto garażowane będzie więc miało mniej zniszczone opony a opony nieużywane, przechowywane jako zapasowe nie nadają się do użytku już po 6 latach niezależnie od ich zewnętrznego wyglądu.Każde nowe opony letnie czy opony zimowe pokryte są warstwą substancji ochronnych zabezpieczających ją przed starzeniem się. Zanim opony zaczną działać idealnie, muszą się dotrzeć.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *